Jdi na obsah Jdi na menu
 


2011 2.1. Požár obchodu s potravinami v Bílém Potoce

 Necelou hodinu a třičtvrtě po začátku druhého dne Nového roku 2011 se Javorníkem rozezněla siréna. Příchozí sms nevěstila nic dobrého. Byl nahlášen požár budovy bývalého přechodu do Polské republiky v Bílém Potoce. Na místo jsme vyjeli oběma cisternama a už při výjezdu z Javorníka byla vidět velká záře. Když jsme k požáru přijeli jako zjistili jsme, že nejde budovu bývalého přechodu do PLR, nýbrž o budovu obchodu s potravinami stojící v těsné blízkosti hranice. Obchod byl v době příjezdu zcela zasažen požárem. Okamžitě jsme od CAS náthli vedení s třemi C proudy a započali jsme hašení. Chvíli po nás se na místo dostavila jednotka ploských hasičů z nedalekého Paczkówa také s dvěmi CAS. Polští hasiči vytvořili 2 C proudy. Přes KOPIS jsme nechali vyslat další posilové jednotky, jelikož se budova nacházela uprostřed pole bez žádného vodního zdroje. Bylo tedy zapotřebí většího počtu CAS na dovážení vody. K požáru se nakonec sjelo 8 jednotek PO.

JSDH Javorník - CAS K25 L-101, CAS 25 Š-706

PSP Paczków - 2x CAS

JSDH Bílá Voda - CAS 20 T-815

JSDH Bílý Potok - DA 12 A-30

JHZS Jeseník - CAS 30 T-815 Terrno1, CAS K25 T-815

JSDH Žulová - CAS K25 T-815

JSDH Vlčice - CAS 25 Š-706

JSDH Bernartice - CAS 25 Š-706

Nasezený počet CAS byl již dostatečný. Hasiči z Jeseníku pomocí termokary zjistili, kde se uvnitř nacházejí propan butanové láhve, které poté vynesli ven. Když už nehrozilo nebezpečí výbuch od tlakových lahví a byl vypnut elektrický proud do objektu mohli jsme pokročit k dohašování požáru uvnitř objektu a to za použití dýchací techniky. Zde jsme pokřtili naše nové přetlakové dýchací přístroje Dräger. Po likvidaci největších plamenů začal velitel zásahu postupně redukovat počet jednotek na místě, až jsme u požáru zbyli jen mi. Při tomto výjezdu došlo k poruše na naší stařičké CAS 25 Š-706, která byla ráda, že dojela aspoň domů. Naše jednotka dostala nařízený dohled po dobu 8 hodin. Po tuto dobu jsme prováděli dohašovací práce v objektu. Před obchod jsme postavili naší Liazku, osvětlili jsme prostor kolem a uvnitř obchodu. Dohašování jsme prováděli stále se třemi C proudy. Aby dohašování bylo učinnější použili jsme smáčedlo Pyrocool v tuchých kartuších. Pro vodu jsme si jezdili na kraj Bílého Potoka k hydrantu. Nad ránem jsme prováděli dohled z kabiny CAS a čekali jsme na rozednění, abychom lépe viděli na naší práci. Okolo 9 hodiny jsme dohašovací práce ukončili. V 9 hodin nám majitel obchodu dovezl snídani za což mu všichni zúčastnění mockrát děkují. Po příjezdu vyštřovatelů od Policie ČR a HZS jsme se odebrali zpět na základnu.

 Na druhý den jsme k obchodu vyjeli po druhé. Na žádost policie jsme pomáhali při vyšetřování příciny vzniku požáru. Kompletně jsme museli vyklidit prostor kanceláře a poté jsme provedli několik vykopali sond spáleništěm až na podlahu.

 

Odkaz k dalším fotkám a videu ze zásahu zde

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář