Jdi na obsah Jdi na menu
 


2011 10.7. - 27.9. Likvidace obtížného hmyzu na Javornicku

V měsících červenec, srpen a září se naše jednotka potýkala s nebývale velkým počtem výjezdu na likvidaci obtížného bodavého hmyzu. Za tyto 3 měsíce absolvovala jednotka celkem 21 výjezdů. V tomto souhrném článku Vás seznámím se všemi výjezdy a přídám pár fotografií.

Putování za hmyzem jsme započali 10. července v javornické místní části Zálesí, kde jsme likvidovali vosí hnízdo na rodinném domku, kde žili alergici. Vosy si udělaly hnízdo ve stěně balkónu v prvním patře. Abychom hnízdo zcela zlikvidovali museli jsme dřevěnné obložení rozebrat. Vše jsme dělali se souhlasem majitele. Jakmile jsme se dostali ke hnízdu, pomocí vysavače jsme jej zlikvidovali. Poté jsme ještě aplikovali speciální postřik, aby si zde vosy a jiná podobná havěť hnízda již nestavěla. Dřevěnné obložení jsme poté natloukli zpět na své místo.

O tři dny později (13.7.) nás vyslal KOPIS na likvidaci sršního hnízda na ulici Havlíčkovu v Javorníku. Sršní si udělali hnízdo v dětském domečku na zahradě u rodinného domu. Hasiči v ochranných oblecích vnikli do domečku a hnízdo zlikvidovali. Poté nás majitelé ještě požádali o likvidaci vos ve stěně stodoly. Zde jsme pouze aplikovali postřik ve spreji. (foto 1 - 19)

Srpnovou sérii výjezdů na likvidaci hmyzu jsme začali 12. srpna hned dvěmi výjezdy. První výjezd byl do osady Hamberg u Javorníku. Zde jsme likvidovali sršní báň v chatě u motokrosové dráhy. Hnízdo jsme zlikvidovali pomocí vysavače a speciálního postřiku. Po návratu na základnu nás požádal člen našeho sboru. Zda bychom mu nezlikvidovali sršně na půdě svého domu. Po nahlášení na KOPIS jsme na místo vyjeli a sršně zlikvidovali pomocí speciálního postřiku.

Dalším výjezdem jsme pokračovali dne 15. srpna. Vyjeli jsme na ulici 9. května v Javorníku, kde si vosy udělaly hnízdo ve stěně vykýře. Okno vykýře vedlo do dětského pokuje, kde pobýval alergický chlapec. Jelikož se nám nedařilo k hnízdu dostat byli jsme nuceni zásah přerušit a vrátit se zpět ve večerních hodinách. Po 18 hodině nám na pomoc přijela jednotka HZS Jeseník s automobilovým žebříkem IFA. Po jeho ustavení jsme se dostali ke stěně, kterou jsme rozebrali a hnízdo zlikvidovali. (foto 20 - 22)

Další výjezd na sebe nedal dlouho čekat. Na druhý den 16. srpna jsme vyjeli na ulici Svatopluka Čecha v Javorníku, kde si vosy vytvořily hnízdo v dětském pískovišti u rodinného domu. Hasič ve speciálním obelku vyzbrojený vysavačem se vydal na boj. Hnízdo se mu podařilo zlikvidovat, ale vosy tím rozzuřil na tolik, pobodali hasiče, kteří byli u vozu ve vzdálenosti asi 50 metrů od pískoviště. (foto 23 - 35)

Dne 22. srpna nás KOPIS Olomouc vyslal hned dvakrát za sebou do Bílé Vody, kde jsme likvidovali vosí hnízda ve dvou různých objektech patřících tamní psychiatrické léčebně. Obě hnízda byla zlikvidována pomocí postřiku a v jednom případě i za pomocí vysavače.

O dva dny později (24.8.) jsme vyjeli do javornické místní části Travné, kde sršní obtěžovali děti na letním táboře v místní faře. Průzkumem jsme zjistili, že běžnými prostředky na našem DA 12 A-31 se ke hnízdu nedostanem. Sršní si totiž hnízdo udělali ve shnilém trámu pod střechou. Proto jsme se vrátili zpět na základnu a zde jsme vyměnili vozidlo za plošinu a jeli jsme zpět. Pomocí plošiny jsme se ke hnízdu dostali a pomocí speciálního postřiku jsme hnízdo zlikvidovali. (foto 36 - 38)

Sobota 27. srpena byla náročná. Ten den jsme vyjeli hned ke čtyřem případům. Dopoledne jsme vyjeli na Družstevní ulici v Javorníku, kde sršní obtěžovali obyvatele bytového domu. Jelikož sřšní byli opět pod střechou povolali jsme si na místo naší plošinu. Pomocí speciálního postřiku jsme vystříkali dutiny, kterými sršní zalézali do vnitř a tím jsme hnízdo zlikvidovali. (foto 39 - 46) Odtud jsme přejížděli k další události do Uhelné. Zde si sršní vytvořili hnízdo na kuriozním místě. Šlo o chemický záchod na místním hříšti. Odpoledne se tam měla konat hasičská soutěž. Na záchodě jsme tedy odstranili opláštění jednoho rohu, aby jsme se ke hnízdu dostali. Poté jsme hnízdo pomocí vysavače zlikvidovali a celý prostor vystříkali postřikem. ( foto 47) Na oběd jsme se vrátili domů, ale o pár hodin později jsme vyjížděli znovu. Tentokrát to bylo do bernartické místní části Bukové. Zde nás paní zasypala mnoha místy, kde měla různé potíže s bodavým hmyzem. Celkem jsme napočítali tři vosí hnízda a jedno sršní. Dvě se nacházeli v domě a dvě na zahradě. Jelikož paní nechtěla nic rozebírat použili jsme pouze speciální postřik. Na zahradě jsme poté likvidovali hnízdo vos v zemi a sršní hnízdo ve vykotlaném stromě. Poté jsme přejeli do Bernartic, kde na nás čekal sršní oříšek ne-li přímo ořech. Na půdě rodinného domu bylo nalezeno sršní hnízdo úctyhodných rozměrů. Na výšku mělo 1,5 metru a v průměru mělo 1 metr. Z počátku jsme nevěděli jakou zvolit taktiku, ale nakonec se nám jako nejvhodnější způsob zdálo použití pytle. Ten jsme na hnízdo navlékli a celé hnízdo jsme do něj ztrhli. Hnízdo jsme poté mimo dům zlikvidovali. (foto 48)

Dostali jsme den odpočinku a v pondělí 29. sprna jsme vyjeli na školní ulici, kde vosy obtěžovali klienty Domova pro seniory. Jelikož jsme si místo obhlédli již dopoledne a věděli jsme co nás čeká, večer jsme mohli ihned vyjet i s naší plošinou a zasáhnout tak rychle a efektivně. Vosy si udělaly hnízdo pod střechou. Rozebráním podhledu jsme se nikam nedostali a proto jsme nasadili speciální postřik a hnízdo jsme zlikvidovali takto. (foto 49 - 58)

Předposlední prázdninový den jsme hned po ránu vyjeli na náš javornický zámek Jánský Vrch, kde nás čekali dvě vosí hnízda v zemi přímo u východy z prohlídkové trasy. Hnízda jsme proto ze země vykopali a pomocí postřiku je zlikvidovali.

V září jsme započali sérii výjezdů hned 2. září a to v javornické místní části Zálesí, kde jsme likvidovali vosí hnízdo v okrasné skalce u domu, kde žila alergiská rodina. Hnízdo jsme vykopali a zlikvidovali.

Dvanáctého září večer jsme byli KOPISem vysláni do Vlčic, kde si na půdě rodinného domu udělali sršní svou typickou báň. Hnízdo jsme strhli do pytle a zlikvidovali mimo dům.

O dva dny později (14.9.) jsme vyjeli na ulici Polskou v Javorníku kde jsme zlikvidovali vosí hnízdo v podhledu roinného domu. Vosy zde obtěžovaly malou holčičku.

Dne 22. září jsme odpoledne vyjeli do bernartické místní části Bukové, kde paní ohrožovali vosy v domě. Paní nechtěla nic v domě rozebrat proto jsme nasadili speciální postřik na likvidaci vos. poté nám paní ještě ukázala jedno hnízdo v zemi, které jsme vykopali a zlikvidovali.

Putování za blanokřídlým hmyzem jsme ukončili 27. září hned dvěmi výjezdy. První byl nahlášen v Bílé Vodě, kde si na půdě vytvořily hnízdo sršní. Hnízdo bylo střženo do pytle a mimo dům bylo zlikvidováno. Odtud jsme přejížděli do bělovodské místní části Kamenička, kde jsme na půdě rodinného domu likvidovali taktéž sršní báň úplně jstejným způsobem jako v předešlém případě.

Tři měsíce to byli náročné a myslím že mnoho javornických hasičů získalo dostatek zkušeností s tímto typem zásahu. A když nebudu brát zkušenosti tak získali i poměrně dost žihadel

 

Za pořízené foto děkujeme panu Jiřímu Štrajtovi.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář