Jdi na obsah Jdi na menu
 


2009 18.9. Taktické cvičení v Javorníku na Školní

 Po dlouhých přípravách taktického cvičení pro jednotku SDH Javorník se v pátek 18.9.2009 podařilo toto cvičení uskutečníit. Jednalo se o fiktivní požár v objektu Domova pro seniory na Školní ulici v Javorníku. Plánem cvičení bylo určeno zdolání požáru v prádelně a následná evakuace všech ubytovaných seniorů.
 Krátce po 14 hodině odpoledne byl v Javorníku vyhlášen poplach. KOPIS Olomouc nás vyslal na požár v Domově pro seniory. Na místo vyjeli obě CAS se družstvy 1+5 v každém voze. Po příjezdu na místo zásahu šel velitel zásahu (VZ) zjistit situaci od oznamovatelky. Bylo sděleno, že došlo k požáru v prostoru prádelny. Vizuálním průzkumem bylo patrné, že v objekt je zakouřen. Vedoucí požární hlídky nám sdělila, že se v objektu nachází 3 senioři a nejspíš 2 dělníci, kteří prováděli rekonstrukci půdního prostoru. VZ rozdělil hasiče do třech dvoučlených skupin, všechny byly vybaveny dýchacími přístorji, a postupně je nasadil na sdolávání požáru, záchranu seniorů a vypnutí energií napájející objekt elektřinou a plynem. Poslední skupina se poté připojila k té druhé a pomáhala se záchranou osob uvězněných v objektu. Při hašení požáru byla v prádelně nalezena zraněná osoba, kterou hasiči vynesli ven a byla ji poskytnuta předlékařská pomoc. Po dobu hašení požáru se podařilo zachránit všechny seniory. Poté došlo k výměně hasičů a tlakových lahví do dýchacích přístrojů a šlo se hledat ztracené dělníky do půdního prostoru. Po 5 minutách bylo VZ pomocí radiostanice sděleno, že se podařilo najít 2 dělníky, kteří jsou nezraněni a budou vyvedeni za pomoci vyváděcích přístrojů.
 Požár se podařilo uhasit, nedošlo k žádnému zranění ubytovaných seniorů a to vše jsme měli zadáno jako cíl k úspěšnému závěru cvičení. Na závěr jsme zhodnotili společně s paní ředitelkou Domova pro seniory, že cvičení proběhlo hladce a přesně asi tak jak si paní ředitelka představovala. Potěšení a radost z úspěchu bylo na obou stranách, což nás těšilo.
 Po cvičení jsme provedli naše malé vyhodnocení, které okomentoval i náš garant z HZS, který byl také přítomen, a sdělil nám své zkušenosti a cenné rady. Za to samozřejmě Petru Fišerovi děkujeme.
 Na závěr děkuji i všem zúčastněným hasičům a figurantům z našich řad.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář