Jdi na obsah Jdi na menu
 


2006 27.-28.3. Tání sněhu v Javorníku

 Zásahy typu čerpání vody ze sklepů a volných prostranství nám začaly dne 27.3.2007. Díky prudkému oteplení docházelo k velkému úbytku sněhu a tím došlo především k zvednutí hladiny spodní vody.

 První náš výjezd byl 27.3. kolem 17:15 hod. kdy nás OPIS vyslal na tekoucí vodu z polí do zahrad u rodinných domů pod fotbalovým hřištěm v Javorníku. Hrozilo, že voda nateče i do domů. Vyjeli jsme s CAS K25 L-101. První naše činnost spočívala v zabránění přítoku vody do zahrad k domům. Nasadili jsme plovoucí čerpadlo a pomocí krompáčů a lopat jsem začali kopat strouhu pro odvod vody ze hřiště směrem do javornického potoka. Využili jsme věcné pomoci jednoho javornického podnikatele, který nám poskytl bagr, pomocí kterého se podařila vykopat hluboká strouha na hřišti a díky tomu jsme zamezili přítoku vody do zahrad. Nebezpečí pomynulo a my jsme se vrátili zpět na základnu.

 Další zásah jsme měli ještě tentýž den kolem 20 hodiny, kdy jsme vyjeli s CAS K25 L-101 na zatopený sklep spodní vodou. Zásah jsme prováděli na Bernartické ulici v Javorníku. Pomocí plovoucího čerpadla jsme vyčerpali asi 40cm vody.

 Zásahy stejného rázu jsme měli i druhý den, kdy jsme nejprve kolem 15:15hod. vyjeli s CAS K25 L-101 na čerpání vody do sklepa mateřské školy na ulici Míru. Voda už byla tak vysoko, že ohrožovala plynové kotle. Nasadili jsme plovoucí čerpadlo a vodu jsme odčerpali. Večer jsme školce zapůjčili elektrické čerpadlo, aby průběžně mohli vodu odčerpávat a tím nedocházelo k ohrožení kotlů.

 Na další čerpání jsme vyjeli v 17:25 hod. s DA 12 A-30 na Fučikovu ulici, kde jsme pomocí PPS 8 čerpali asi 1m vody ze sklepa rozestavěného rodinného domu. Po několika dnech jsme se dozvěděli, že tentokrát nešlo o spodní vodu, ale o prosklou vodovodní trubku. Po vyčerpání tohoto sklepa jsme rovnou přejížděli kolem 18:45 hod. na čerpání vody ze sklepa bytového domu na ul. Míru. Opět jsme nasadili PPS 8 na odčerpání asi 1m vody. Když se nám podalřilo snížit hladinu vody vesklepě asi na 15cm zjistili jsme několik děr v podlaze a stěnách sklepa odkud tryskala voda. Přítok byl tak silný, že konečné odčerpání vody bylo neučinné. Po dohodě s majitelem jsme čerpání vody ukončili a domluvili se, že kdyby voda stoupla natolik, že by došlo k ohrožení majetku, vrátili by jsme se hladinu vodu znovu snížit. Krátce po půl osmé jsme se vrátili zpět na základnu.