Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výcvik ve vyprošťování - Jeseník

 V sobotu 25.4.2009 jsme časně ráno vyrazili s vozem CAS K25 L-101 do Jeseníku, kde na nás čekalo školení s výcvikem ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Začátek proběhl na stanici HZS, kde proběhla teoretická část. Ta se skládala z promítnutí propagačního filmu společnosti Škoda auto, kde jsme byli seznámení s konstrukčními prvky jednotlivých typů vozidel, které tato firma produkuje. Dále nám sdělilli příslušníci HZS cenné rady nabyté na výcviku v Mladé Boleslavy, přímo v automobilce, kde probíhá výcvik na zcela nových vozech, kterého se účastní vybraní příslušníci HZS ČR.
 Po této teoretické časti jsme se odebrali do areálu Technických služeb v Jeseníku, kde na nás čekaly dvě vozidla, které jsme mohli roztříhat. Na místě jsme vyzkoušeli naše nově získané hydarulické vyprošťovací nářadí od firmy Narimex, které jsme převodem dostali od HZS Šumperk, za což patří velký DÍK panu majorovi Bc. Štefanu Labajovi, který se zasloužil, o to abychom toto náčiní dostali. Zpět k výcviku. Na připravených vozech jsme si vyzkoušeli několik modelových situací dopravních nehod. Začali jsme vozidlem ležícím na boku. Pod dohledem instruktorů jsme vozidlo zabezpečili proti převrácení, odstranili jsme kapotu a odpojili autobaterii a dále jsme odstřihli střechu vozidla. Druhá nastíněná situace byla nehoda vozidla, které bylo napasovené mezi dvěmi "objekty", uvnitř zraněný člověk a jediný možný přístup byl pátými dveřmi přes kufr vozidla. Osoba přežila, dostali jsme ji ven. Následovalo odstranění bočních dveří včetně "B" sloupku, postupem od zadních dveří přes "B" sloupek až k předním dveřím v jednom kuse. Poté jsme si ukázali možnosti odtažení přístrojové desky. Tohle vše jsme si ukázali na jednom vozidle.
 Druhé vozidlo bylo přistaveno k ocelové konstrukci, pod kterou se dalo vlézt. A zde jsme si vyzkoušeli odstranění dveří z velmi stísněných prostor. Dále jsme pokarčovali v odstřižení střechy.
 Výcvik jsme ukončili závěrečnou debatou o dané problematice a kolem 13 hodiny jsme se odebrali k domovu, kde hned po příjezdu na nás čekal výjezd k požáru do Bílé Vody. Prostě krásně strávený hasičský den :-)
 Na závěr bychom chtěli poděkovat našemu garantovi z HZS Petru Fišerovi za nachystání celého školení a jeho kolegům Radku Papšíkovi, Viktoru Švédovi a Marku Haukemu za předání svých informací a zkušeností z výcviků a praxe, které nám osvětlili danou problematiku. Děkujeme pánové!!
     
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář