Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vernisáž výstavy u příležitosti 140. výročí založení SDH Javorník

 V letošním roce 2013 oslavují javorničtí hasiči kulaté výročí založení svého sboru. 28. prosince 2013 to bude na den přesně 140 let od založení Sboru dobrovolných hasičů v Javorníku. Od samotného začátku roku 2013 jsme se připravovali na tyto velkolepé oslavy, které měly několik etap.

 Tou úplně první etapou se stala vernisáž výstavy "Floriánův cech", která se konala ve středu 26. června v kulturním domě v Javorníku. V hojném počtu jsme se sešli v hasičské zbrojnici, aby jsme na 18 hodinu dostavili do kulturáku. Jelikož to pro nás mělo být překvapení, tak nás dokonce pustili dovnitř zadním vchodem. Všichni jsme se usadili do lavic ve velkém sále, kde na nás čekalo představení v podobě televizního pořadu "Tak neváhej... a has!!!" Večerem provázel zkušený moderátor Milan Rychlý, který si připravil pestrý program doplněný roznými legračními videi s hasičskou tematikou. V přestávkách mezi jednotlivými televizními vsuvkami si zval na podium nejrůznější hosty z řad javornických hasičů. První se na podium vydal náš trojnásobný hasič roku Jiří Till ( náš Goťák ), který od samotného záčatku vyhlašování této ankety vyhrává. Hasič roku je ocenění, které získá hasič z naší jednotky, co se během uplynulého roku zúčastní největšího počtu výjezdů. V další přestávce na jeviště mířil velitel naší jednotky Milan Tonhauser, který divákům objasnil činnost javornických hasičů. V poslední přestávce pak na podium vyrazili hned 4 hasiči, ve složení Milan Tonhauser, Milan Vávra, Jiří Till a Jakub Šustal. A proč zrovna tato čtveřice? Je to jednoduché. Tito čtyři hasiči se na začátku června zúčastnili krajské soutěže ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel. Byl to druhý ročník ročník soutěže pro vybrané jednotky SDH Olomouckého kraje, které jsou předurčeny k záchranným pracem při dopravních nehodách. No a právě tito čtyři borci na této pro nás neznámé soutěži obsadili nádherné 2. místo. A proto byli pozváni na jeviště, aby divákům objasnili, co taková soutěž obnáší. Závěrem pořadu bylo poděkováno javornickým hasičům za jejich práci pro občany města.

 Dále pak už následovala samotná výstava, která byla umístěna ve vestibula divadla a zrdcadlovém sále, spojená i s malým pohoštěním. Na výstavě byly k vidění nejrůznější exponáty hasičské techniky, které byly zapůjčeny z nejrůznějších koutů a organizací v celé republice. Celá výstava byla krásně nachystaná, a proto patří velký dík zaměstnancům městského kulturního střediska za jejich práci.

 Závěrem bych chtěl ještě poděkovat panu Milanu Rýchlému, který sháněl nejrůznější exponáty pro tuto výstavu. Velký dík patří také Sborům dobrovolných hasičů z Bělé pod Pradědem a Velké Kraše, kteří nám zapůjčili své hystorické stříkačky a Sboru dobrovolných hasičů Černá Voda za půjčení toho největšího sv. Floriána, kterého jsme na výstavě měli. Také patří dík Hasičskému zachrannému sboru v Jeseníku, odkud nám byly zapůjčeny některé "hystorické" dýchací přístroje.

 Pokud jsem v děkování na někoho zapomněl, tak se moc omlouvám a ještě jednou děkuji všem zainteresovaným.

 Poděkování patří taktéž našemu dvornímu fotografovi panu Jiřímu Štrajtovi, který nám vernisáž nafotil.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář