Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajská soutěž ve vyprošťování 2013

   Jednotka sboru dobrovolných hasičů Javorník byla nominována jako reprezentační družstvo hasičů okresu Jeseník na II. ročník krajské soutěže vybraných jednotek SDH ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel, která se letos konala na požární stanici v Šumperku.

  Vzhledem k tomu, že se naše jednotka nikdy podobné soutěže neúčastnila a tudíž ani nevěděla do čeho jde, byl požádán náš garant za HZS Jeseník nstržm. Martin Tonhauser, DiS. o pomoc s přípravou vybraných členů jednotky. Přes ředitele HZS Olomouckého kraje, územního odboru Jeseník plk. Ing. Jana Pastuchu byla dohodnuta výpomoc s výcvikem jednotky. Ředitel nám sehnal pro potřebu výcviku několik vraků vozidel, na kterých si hasiči zkoušeli různé postupy vnikání do havarovaných vozidel. Velmi hodnotné informace nám předávala dvojce příslušníků HZS Jeseník pprap. Viktor Švéda, DiS. a nstržm. Martin Tonhauser, DiS. Pod jejich vedením jsme si vyzkoušeli několik možností záchrany zraněných osob uvězněných ve vozidlech. Těchto výcviků proběhlo během jednoho měsíce několik a vždy byli zaměřeny na jiné možnosti vyprošťování. Bohužel nejde natrénovat jen jeden způsob vnikání do vozidla, jelikož každá dopravní nehoda je jiná. Už jen když si představíme kolik různých druhů vozidel jezdí po našich silnicích, tak není v lidských možnostech si přesně nastudovat konstrukci jednotlivých vozidel.

  V sobotu 8. června jsme se vypravili s naším vozidlem CAS K25 L-101 na dalekou cestu do Šumperku. Soutěžní tým ve složení Milan Tonhauser – velitel, Milan Vávra – hasič (zdravotník), Jiří Till – hasič a Jakub Šustal – hasič, nastoupil k premiérové účasti soutěže ve vyprošťování. Celkem se soutěže účastnilo 8 jednotek SDH z celého Olomouckého kraje. Naše jednotka si vylosovala startovní číslo 4. Na těchto soutěžích jsou tři druhy možných postavení havarovaných vozidel, a to na kolech, na střeše nebo na boku. Z těchto tří pozic vozidel se dá vytvořit až 15 scénářů soutěže. Před samotným zahájením soutěžního úkonu je soutěžní tým izolován ve stanu, aby neviděl chystaný scénář soutěže. Do poslední chvíle tedy neví, co ho v samotné soutěži čeká. To se dozví až po odstartování soutěžního pokusu. Naše jednotka dostala scénář vozidla umístěného na střeše se zraněnou osobou uvnitř vozidla. První co je nutné při takových nehodách provézt, je důkladný průzkum místa nehody. Hned poté rozdá velitel zásahu pokyny k zabezpečení a označení místa nehody, dále zdravotník musí zajistit zraněnou osobu, tak aby ji byli zajištěny všechny životně důležité funkce. Poté co je zraněná osoba připravena k vyproštění z vozidla, přistoupí se k samotnému vyprošťování zraněné osoby. Po jeho vyproštění je zraněný předán lékaři. Zdravotník musí sdělit všechny zjištěné informace o zraněné osobě. Poté jednotka musí provézt závěrečný průzkum a vyloučit přítomnost dalších osob a nebezpečných předmětů uvnitř vozidla. Po ukončení soutěžního pokusu, který může trvat maximálně 20 minut jde jednotka do dalšího stanu, kde je zásah rozebrán ze strany rozhodčích. Následně se už jen čeká na vyhodnocení. Do poslední chvíle nikdo ze zúčastněných jednotek neví jak dopadl. To vše je překvapení na konec.

  Během vyhlašování výsledků  jsme již jen čekali na ten okamžik, kdy vysloví náš název jednotky. Vzhledem k tomu, že do vyhlášení čtvrtého místa nezaznělo naše jméno, bylo již tedy jasné, že jsme se umístili „na bedně“. S rozpaky jsme doufali, že to nebude první místo J Protože to nebylo ani třetí místo, už jsme se pomalu viděli na republikové soutěži, která se koná ve dnech 5. a 6. července 2013 v Hradci Králové. Konečně tedy zazněl ten ortel, který nám přiřknul druhé místo v soutěži. Měli jsme neskutečnou radost, jelikož umístit se takhle dobře na soutěži, kterou jsme absolvovali poprvé v životě byl neskutečný úspěch.

  Závěrem ještě zmíním výsledky soutěže:

1. místo: Jednotka SDH městyse Náměšť na Hané (okr. Olomouc) - 340 bodů

2. místo: Jednotka SDH města Javorník (okr. Jeseník) - 332 bodů

3. místo: Jednotka SDH města Loštice (okr. Šumperk) - 315 bodu

4. místo: Jednotka SDH obce Radslavice (okr. Přerov) - 278 bodů

5. místo: Jednotka SDH obce Velké Losiny (okr. Šumperk) - 261 bodů

6. místo: Jednotka SDH městyse Protivanov (okr. Prostějov) - 227 bodů

7. místo: Jednotka SDH městyse Velký Újezd (okr. Olomouc) - 225 bodů

8. místo: Jednotka SDH města Tovačov (okr. Přerov) - 218 bodů

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář