Jdi na obsah Jdi na menu
 


31. srpen 2013 patřil javornickým hasičům

 Poslední prázdninový den roku 2013 byl dlouho očekávaným dnem pro javornické hasiče. Jelikož v tomto roce javorničtí hasiči oslavují kulaté výročí svého založení, právě v tento den si obyvatelé Javorníku a okolí přpravili na zdejší zvyklosti velkolepou ukázku své činnosti. Tímto dnem tedy javorničtí hasiči oslavili 140 let své existence.

 Přípravy na tyto oslavy již započali začátkem roku a byl to zkutečně obrovský kus práce. Nic méně stalo to za to. Úžas a obdiv ve tvářích přihlížejích diváků byl všudypřítomný. Byli jsme rádi za ty davy, které přišli na javornické náměstí s námi oslavit toto jubileum.

 A jak vlastně celý den probýhal? Byl vcelku hektický pro některé :-) Od brzkého rána jsme se sešli v hasičárně, abychom mohli začít s přípravami náměstí. Vše šlo celkem dobře až na jednu Felicii, která nám překážela, ale i s ní jsme si poradili. Když už bylo vše nachystané nezbývalo nic jiného než tyto oslavy oficiálně zahájit.

 Zahájení oslav měl nastarosti slavnostní průvod, který šel od hasičské zbrojnice přes náměstí, ulici Míru poté odbočil na ulici Pod Zámkem a zkončil na parkovišti za městským úřadem. Tady se konal slavnostní nástup. Vše bylo započato zdravicí všech hostů a pak se přistoupilo k udělování ocenění. Po slavnostním ceremoniálu bylo uskupení hasičů rozpuštěno. Dále následovaly jednotlivé ukázky . První ukázka měla ukázat občanům jak jsou javorničtí hasiči schopni pomoci lidem, kteří se ocitnou v ohrožení životu při dopravní nehodě. Speciální výbavou, kterou vlastníme jsme ukázali lidem jak je těžké doslova "rozporcovat" jedno auto, abychom jsme se dostali ke zraněné osobě uvnitř. Na konci ukázky byli zasahující hasiči odměněni velkém aplausem, což svědčilo o spokojenosti očí divákových. Následující ukázka patřila tak trochu hystorii. Družstvo javornických seniorů předvedlo požární útok, který prováděli naši otcové a dědové v dobách dávno minulých. Za obdiv jistě stálo i použití dnes již nepoužívaných konopných hadic, do kterých, když příjde voda, tečou. Další ukázku měli připravenou jeseničtí profesionální hasiči, kteří předvedli připravenost své lezecké skupiny. Pomocí úplně nového automobilového žebříku zachránili osobu z kostelní věže, která zde uvízla a nemohla se dostat dolů na zem. Pomocí tohoto vozidla byla osoba z výšky 22 metrů bez újmy  zachráněna. Diváci si pak mohli prohlédnout další z činností hasičských lezců, a to slanění z koše žebříku. Přibližně tedy z 25 metrů nad zemí. Po této ukázce pak následovalo představení javornického "dřevorubce" Franty Vitáska, který si pro nás přichystal překvapení. Pomocí své motorové pily pro nás vyřezal sochu z hasičskou tématikou doslova za pár minut. Na naše přání pak divákům předvedl ještě jeden ze svých parádních kousků a to otevírání lahvových piv pomocí motorové pily. Úžasný výkon!!! Závěr odpoledne s hasiči patřil opět ukázce zásahu javornické dobrovolné jednotky. Tentokráto šlo o zásah na hořící budovu. Zde diváci viděli, jak rychle může vzplanout dřevěná stavba. Ale jak rychle tato bouda zahořela, tak rychle i díky zásahu javornických hasičů také uhasla. Takové tedy byl den s hasiči.

 Během přestávek mezi jednotlivými ukázkami vyplňovala program lipovská country kapela Náwrat, jejichž písně zněli javornickým náměstím od začátku až do konce. Nutno dále také poděkovat všem sborům, které se účastnily statických i dynamických ukázek. Snad vyjmenuji všechny a na nikoho nezapomenu. Děkujeme hasičům z SDH Bílá Voda, SDH Vlčice, SDH Žulová, SDH Nýznerov, SDH Zlaté Hory a HZS Jeseník za ukázky své techniky. Také děkujeme hasičům s okrsku č. 4 za účast svou a svých praporů při slavnostním průvodu. Také chci poděkovat našim fotgrafům a filmařům, kteří zachitili každý okamžik našich oslav. Jmenovitě patří dík pánům Jiřímu Štrajtovi, Petru Fišerovi a Zdenku Kaninskému. Na závěr nesmím zapomenout poděkovat Městskému úřadu Javorník a Krajskému úřadu Olomouckého kraje, bez jejichž finančních příspěvků by tyto oslavy nebylo možné uspořádat.

 K tomuto povídání jsou přiloženy fotogarafie pánů Jířího Štrajta následované Petra Fišera. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář